Sort by

m has logged 328 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Project X

Project X

2016
×
Edit this entry  
30
Letters to Jackie: Remembering President Kennedy

Letters to Jackie: Remembering President Kennedy

2013
×
Edit this entry  
29
Designing Woman

Designing Woman

1957
×
★★★
Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
Read prior review Edit this entry  
28
Black Something

Black Something

2016
×
Edit this entry  
28
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Edit this entry  
24
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
Edit this entry  
21
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Class

Class

1983
×
★★½
Edit this entry  
20
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shopgirl

Shopgirl

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
Like Sunday, Like Rain

Like Sunday, Like Rain

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rich and Famous

Rich and Famous

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
Read prior review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magic Diner

The Magic Diner

2015
×
Edit this entry  
22
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Somebody

Somebody

2014
×
Edit this entry