• ariana grande: excuse me, i love you

    ★★★

  • The Prom

    ★★½

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Everybody's Everything

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • LA 92

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★

  • Finding Dory

    ★★★★★

  • Steve Jobs

    ★★½

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Stuck in Love

    ★★★½

  • Inception

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★½

  • Jennifer's Body

    ★★★★

  • Twilight

    ★★★

  • Saved!

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Hours

    ★★★★

  • City of God

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★

  • Gummo

    ★★★★½

  • Gattaca

    ★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • James and the Giant Peach

    ★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★½

  • The Santa Clause

    ★★★

  • Pulp Fiction

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★

  • Purple Rain

    ★★★

  • Videodrome

    ★★★★½

  • Tootsie

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★½

  • Cabaret

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★½

  • Some Like It Hot

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★

  • Moulin Rouge

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • The African Queen

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★