Sort by

janine has logged 73 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alma

Alma

2009
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
08
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
18
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★½
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
½
Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
Edit this entry  
11
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
28
Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Le clitoris

Le clitoris

2016
×
Edit this entry  
17
To the Bone

To the Bone

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry