Sort by

nino has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
15
Moon

Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
12
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Celia

Celia

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★
Edit this entry  
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Calamity Who?

Calamity Who?

2015
×
★★
Edit this entry  
29
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Edit this entry  
29
Shakti

Shakti

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
Edit this entry  
02
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry