Jānis has logged 217 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Braven

Braven

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Pollock

Pollock

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Checkmate to the Queen of Diamonds

Checkmate to the Queen of Diamonds

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lynch (one)

Lynch (one)

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Truth

Truth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry