Sort by

Jānis has logged 234 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Isao Takahata and His Tale of the Princess Kaguya

Isao Takahata and His Tale of the Princess Kaguya

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight for Your Right Revisited

Fight for Your Right Revisited

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Days

Old Days

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The True History Of The Traveling Wilburys

The True History Of The Traveling Wilburys

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Chronicles of Melanie

The Chronicles of Melanie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tom Petty, Somewhere You Feel Free

Tom Petty, Somewhere You Feel Free

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maigret

Maigret

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maigret

Maigret

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Maigret

Maigret

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maigret

Maigret

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blizzard of Souls

Blizzard of Souls

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Shadow of Death

In the Shadow of Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream: The Inside Story

Scream: The Inside Story

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Volcano

Under the Volcano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry