• South Park: Post Covid

    South Park: Post Covid

    ★★★½

    It's South Park and it's funny. 'Nuff said.

  • In the Loop

    In the Loop

    ★★★★★

    This is a sacred place. Now you may not believe that and I may not believe that but by god it's a useful hypocrisy.


    Holy shit this was great. Haven't laughed so much in a long time. One of the best satirical black comedies there is. The type of fast paced, foul mouthed political humor covering only procedural side of things might not be everyone's cup of tea but I can't recommend this more.

  • The Ides of March

    The Ides of March

    ★★★★

    American politics, jeez. Politics in general, actually. What a shit show. No question that the real deal is more sick, wicked and nasty than we can ever imagine but Clooney & gang gets close to the dirtiness of the real democratic process. At least for 2011 standards - after the orange idiot everything seems tame. I may exaggerate a bit but the casting here is perfection and my god I miss Philip Seymour Hoffman, he is awesome in this.

  • The True History Of The Traveling Wilburys

    The True History Of The Traveling Wilburys

    ★★★★½

    Fucking lovely. Legendary. Love all of the guys. Everyone brings their best to the table, everyone is having great time. Would kill to be there at those moments. Only bad thing - it reminded how much I miss Roy, George & Tom and it made me sad.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★★

    Just make it sound like you wrote it that way on purpose.


    Ultimate Wes Anderson hangout movie. Has no actual plot and benefits from it immensely. Makes me want to drink alcohol in the mornings, smoke cigarettes and write something, makes me want to create. J'ai adoré.

  • The Chronicles of Melanie

    The Chronicles of Melanie

    ★★★

    Same old Soviet occupation & deportation story with some some interesting choices here and there but has nothing particularly interesting to offer. We need to stop with these until there is something fresh to say about it.

  • Tom Petty, Somewhere You Feel Free

    Tom Petty, Somewhere You Feel Free

    ★★★★½

    It's going to be alright,
    it's just going to take time.


    Great artists making great art. Honestly I can't get enough of that shit. 16mm just adds to the feeling and good vibes.

    You can see it on youtube but I'm off to listen to Tom Petty more.

  • Maigret in Montmartre

    Maigret in Montmartre

    ★★★

    Our man goes back to Montmartre and gets personal in another gripping, solid detective story. I'm sad that we didn't get more of Atkinson's Maigret as this is the final one and I really enjoyed them all.

  • Maigret's Night at the Crossroads

    Maigret's Night at the Crossroads

    ★★★½

    Maigret tries to solve another murder that draws him deep into conspiracies, corruption, lies and intertwines his path with peculiar families, old colleagues and all sorts of unsavory characters while traveling between Paris, French countryside & even Belgium.

    I've heard mixed responses regarding Atkinsons Maigret but for me he hits it right home. A man with strong character and great intuition, not the all knowing genius a la Poirot or Holmes, but a methodical detective who knows what questions to ask, where to look & when to rely on his colleagues.

  • Maigret's Dead Man

    Maigret's Dead Man

    ★★★★

    Maigret is back and we dive deeper in French criminal underground. I really connected with this story as we explore more complex themes. Atkinson as Maigret is even better this time. He navigates between con-mans, killers, immigrants, prostitutes, gamblers & some really unlucky chaps with confidence. All the best things from first one is brought back and that's great. Really interesting & gripping old school detective story.

  • Maigret Sets a Trap

    Maigret Sets a Trap

    ★★★½

    Maigret Sets a Trap has nothing particularly fresh to offer but it toys with all the classic detective genre tropes very well. Atkinson with supporting cast are great, 50s setting looks nice & story works. A good watch.

  • Blizzard of Souls

    Blizzard of Souls

    ★★½

    Will I rate this good looking but poorly acted and all in all average war movie higher than necessary only because it's adaptation of a beloved novel, it shows a significant part of events that led to forming of my country and was made with undeserved hype for the 100 year anniversary of the Declaration of Independence of the Republic of Latvia?

    No. No I don't think I will.