Sort by

Janne has logged 330 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beverly Hillbillies

The Beverly Hillbillies

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baba Yaga

Baba Yaga

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
SS Experiment Love Camp

SS Experiment Love Camp

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Santa's Summer House

Santa's Summer House

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Superargo and the Faceless Giants

Superargo and the Faceless Giants

1968
×
Read the review Edit this entry  
08
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Carpet of Horror

The Carpet of Horror

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Circus of Horrors

Circus of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Shark

Jurassic Shark

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
21
One Way Ticket

One Way Ticket

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spies Kill Silently

Spies Kill Silently

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Convoy Buddies

Convoy Buddies

1975
×
Read the review Edit this entry  
16
Doc Savage: The Man of Bronze

Doc Savage: The Man of Bronze

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry