2019

Jan Ott Jan Ott’s year in review

Highest rated films

  • Crawl

    ★★★★

  • 3 from Hell

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Exorcism of Emily Rose

    ★★★★½

  • Hostel

    ★★★★

  • Cargo

    ★★★★

  • Backcountry

    ★★★★

  • We Are the Flesh

    ★★★★

  • A God Without a Universe

    ★★★★

  • Summer of 84

    ★★★½

  • Chernobyl Diaries

    ★★★½

  • Leatherface

    ★★★½

  • Last Shift

    ★★★½

  • The House at the End of Time

    ★★★½

  • Suite 313

    ★★★½

  • The Possession of Hannah Grace

    ★★★

  • Proxy

    ★★★

  • Attraction

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Last Shift

Sep 1

Last Film

The Amityville Murders

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
22 films
Thriller
14 films
Drama
13 films
Mystery
6 films
Action
3 films
Crime
3 films
Fantasy
3 films
Sci Fi
2 films
Adventure
2 films
Romance
2 films
USA
15 films
Canada
5 films
UK
2 films
Denmark
1 film
France
1 film
Australia
1 film
Mexico
1 film
Serbia
1 film
Spain
1 film
English
23 films
Spanish
4 films
Russian
2 films
German
2 films
Japanese
1 film
Norwegian
1 film
Slovak
1 film
Czech
1 film
Swedish
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 8

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Jan’s most liked review

Crawl

★★★★

Makellos inszenierter Kroko-Horror, der mit wundervollen Aufnahmen punktet, ein enorm hohes Tempo an den Tag legt und seinen Fokus auf das wesentliche beschränkt. Fehlende Charaktertiefe und blödsinnige Entscheidungen könnte man Ajas ironiefreiem Tierhorror zwar zum Vorwurf machen, letztlich funktioniert Crawl aber einfach zu prächtig, um sich an Kleinigkeiten aufzuhängen. Crawl verschwendet…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

A Star Is Born
Average weighted rating:

3.7

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

A Star Is Born
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

A God Without a Universe
Average weighted rating:

3.1

Films Jan watched in 2019

  • The Amityville Murders
  • Crawl
  • 3 from Hell
  • Attraction
  • A Star Is Born
  • A God Without a Universe
  • Suite 313
  • We Are the Flesh
  • Hostel
  • Let Me Make You a Martyr
  • Proxy
  • Junkie
  • Bite
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Leatherface
  • The House at the End of Time
  • The Ritual
  • Flesh of the Void
  • Jigsaw
  • Cargo
  • Summer of 84
  • Between Worlds
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Chernobyl Diaries
  • The Possession of Hannah Grace
  • Backcountry
  • Last Shift

World Map

Highly rated films Jan is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more