Sort by

JanSeddon has logged 208 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Edit this entry  
30
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Asterix: The Mansions of the Gods

Asterix: The Mansions of the Gods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
Smoking Causes Coughing

Smoking Causes Coughing

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
½
Edit this entry  
05
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Men

Men

2022
×
★★
Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Last Train

The Last Train

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
EO

EO

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cairo Conspiracy

Cairo Conspiracy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saturn Bowling

Saturn Bowling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Nicholas

Little Nicholas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Origin of Evil

The Origin of Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
November

November

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Burglars

The Burglars

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★
Edit this entry  
09
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Edit this entry  
08
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry