Sort by

CinemaJoe has logged 364 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Troll

Troll

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read prior review Edit this entry  
06
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
Read prior review Edit this entry  
05
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Broker

Broker

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry