• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★½

    Donkey Kong just…being Seth Rogen was not it.

    That being said, I’m glad this movie was a success because I can not wait for The Legend of Zelda to be made.

    🎟️

  • Transformers: The Last Knight

    Transformers: The Last Knight

    Gotta give this 1 star for hearing Peter Cullen’s voice again. Wish it didn’t take 2 hours to get there though.

  • Journey to the Dark Head

    Journey to the Dark Head

    ★★★½

    They understood the assignment on this one.

  • STILL: A Michael J. Fox Movie

    STILL: A Michael J. Fox Movie

    ★★★½

    Interviewer: “In drama class, you could be big”
    MJF: “In drama class, you could be anything

    Just an absolute gem of a person bravely sharing his personal story.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

    I remember walking into theatres to watch the first film, having no idea who the Guardians were. I asked my friends who these crappy looking characters were.

    I quickly fell in love with what is easily my favourite group of the MCU. This was a solid send off.

    Ready for James Gunn to save the DCEU 🫡

  • The Last Kingdom: Seven Kings Must Die

    The Last Kingdom: Seven Kings Must Die

    ★★★★

    “You must be proud of him.”
    “He is a true scholar. I am just the fool who made him.”

    The quick, simple response to an insult is just another one of those wholesome moments that displays the humility of Uhtred, one of the most likeable heroes to come across my television screen.

    I have to give praise to the writers who are able to present such despicable villains one after another, season after season. They are just so easy to hate…

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★

    Did you know his wife cheated on him with David Lindhagen?

  • Tetris

    Tetris

    ★★★

    The editing, music, and pixelated transitions are on point.

    But that Game Boy reveal though 🤌🏽

  • We Bought a Zoo

    We Bought a Zoo

    ★★★

    It’s definitely corny at times and some of the jokes feel like they are awkwardly jammed in. But my word, Matt Damon & Colin Ford deliver one of the most realistic depictions of a father & son relationship that I have seen in a film. Loved it.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★★

    Dragons Breath

    Hotline Miami

    Gesaffelstein (fucking FINALLY)

    🎟️

  • The Weeknd: Live at SoFi Stadium

    The Weeknd: Live at SoFi Stadium

    ★★★

    My favourite artist. I’ve been around since the beginning, been to almost every tour and enjoyed the evolution of his music. Although Trilogy will always mean the world to me, I’ve never been one of those fans that whine about The Weeknd “selling out” and going mainstream, yearning for the old days.

    That being said, this was a hollow performance that lacked soul. The tour was already anticlimactic, and I was hoping this live performance would bring something extra. Yet, I feel like the shows in Toronto were actually better than this one at SoFi lol.

  • Murdaugh Murders: A Southern Scandal

    Murdaugh Murders: A Southern Scandal

    ★★★½

    Hey, fuck this whole family ya know?