Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Viva

Viva

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dig!

Dig!

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
TNT Jackson

TNT Jackson

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry