Sort by

jarod has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
03
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nobadi

Nobadi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry