Sort by

jarod has logged 22 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry