Sort by

jarod has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
France

France

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close

Close

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
They/Them

They/Them

2022
×
Edit this entry  
08
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry