• This Is Me…Now

    This Is Me…Now

    Jennifer LOPEZ 💜

  • The Box

    The Box

    ★★★★½

    i'm sorry this is amazing lmfao richard kelly being the most audacious filmmaker of the 21st century and then fucking off forever is bananas

  • Madame Web

    Madame Web

    ★½

    it is now my life's mission to retrieve the pre-ADR cut of this movie that exists somewhere in a bunker below the columbia pictures hq

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★★

    the most romantic film ever made. i need to put myself in a woodchipper

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★★

    inspired and inspiring

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★★

    an exploration of truth and beauty at the highest level

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★½

    transmission and transmutation

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★★

    when he fuck me good i take his ass to Wiener Konzerthaus

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap

    ★★★★

    have a good time all the time

  • Palo Alto

    Palo Alto

    ★★★½

    life art

  • Notes on a Scandal

    Notes on a Scandal

    ★★★★½

    cate has some of the all-time greatest line readings and "VIRGINIA FRIGGING WOOLF" is no exception. marvelous on all fronts

  • The Devils

    The Devils

    ★★★★½

    got the 4D experience by lighting incense and watching a bootleg blu-ray