Jas has logged 268 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Claudine

Claudine

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gordon's War

Gordon's War

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★½
Edit this entry  
16
Charlie Chan on Broadway

Charlie Chan on Broadway

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★
Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Palooka from Paducah

Palooka from Paducah

1935
×
★½
Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Louis Theroux: Louis and the Brothel

Louis Theroux: Louis and the Brothel

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Louis, Martin & Michael

Louis, Martin & Michael

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pure Imagination: The Story of 'Willy Wonka and the Chocolate Factory'

Pure Imagination: The Story of 'Willy Wonka and the Chocolate Factory'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Louis Theroux: Savile

Louis Theroux: Savile

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry