Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Edit this entry  
18
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Holidate

Holidate

2020
×
★★★½
Edit this entry