Sort by

Jason the Feature Creature has logged 400 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mister Magoo's Christmas Carol

Mister Magoo's Christmas Carol

1962
×
★★★
Edit this entry  
08
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry