Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jason the Feature Creature

Jason the Feature Creature

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jason the Feature Creature
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jason the Feature Creature’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Vertigo

    Vertigo 1958

    ★★★★ Rewatched by Jason the Feature Creature 01 Jul 2022

    Not my favorite Hitchcock, but Jimmy Stewart is king.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★ Watched by Jason the Feature Creature 30 Jun 2022 2

    Not my thing, but Awkwafina kills it. Do I really have to watch Eternals now?

  • The Beach Boys: Endless Harmony

    The Beach Boys: Endless Harmony 1998

    ★★★★ Rewatched by Jason the Feature Creature 29 Jun 2022 3

    The DVD case this came in says it’s 141 minutes but the disc is actually 104 minutes. Weird.

    A very condensed history on my boyz. Brian’s creative abilities post-Pet Sounds are glossed over and talked down upon, as per usual. Brian wrote some of his greatest music after Pet Sounds and for another 5 years after that, with varying levels of input of course. 

    I’m nonviolent but if Bruce Johnston talks smack on my boy Brian one more time… 💥 🥊

  • Unforgiven

    Unforgiven 1992

    ★★★½ Watched by Jason the Feature Creature 29 Jun 2022 2

    Clint Eastwood just ain’t for me, friends.

  • The Killing

    The Killing 1956

    ★★★½ Rewatched by Jason the Feature Creature 27 Jun 2022

    A real solid third act. I honestly found the build up to be dull. There’s a whole lot of exposition and needless narration. That third act slaps hard though.


    Kubrick Ranked

  • True Romance

    True Romance 1993

    ★★★★ Rewatched by Jason the Feature Creature 27 Jun 2022 1

    Fun, corny script from Tarantino. What a stacked, stacked cast. Patricia Arquette is qween.

  • Carlito's Way

    Carlito's Way 1993

    ★★★½ Rewatched by Jason the Feature Creature 26 Jun 2022

    I didn’t realize Al Pacino was Puerto Rican. I thought he was Cuban?

    Brian De Palma is my boi, but this ain’t it (for me.)

  • Piranha 3D

    Piranha 3D 2010

    ★★★½ Rewatched by Jason the Feature Creature 25 Jun 2022

    I must have been really high when I gave this a 4.5 four years ago.

  • The Whole Nine Yards

    The Whole Nine Yards 2000

    ★★★½ Rewatched by Jason the Feature Creature 20 Jun 2022

    Not great but still more my thing than Kingsman or those other cool guy crime movies.

  • Day for Night

    Day for Night 1973

    ★★★★ Watched by Jason the Feature Creature 20 Jun 2022

    Free flowing, fast-paced love affairs intersect on the Mediterranean throughout the production of a French melodrama. It’s a fun movie that paints a loving and sincere picture of the film industry. I didn’t love the characterization as much as I usually do in other François Truffaut flicks, but this is it’s own thing and I certainly enjoyed it.


    Truffaut Ranked

  • Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds

    Classic Albums: The Beach Boys - Pet Sounds 2010

    ★★★½ Watched by Jason the Feature Creature 19 Jun 2022

    A nice quick doc on the boys and pet sounds.

  • Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times

    Brian Wilson: I Just Wasn't Made for These Times 1995

    ★★★½ Watched by Jason the Feature Creature 11 Jun 2022

    A sweet doc on Brian from the 90s. I can’t help but wonder if Brian was told to say a lot of what he says, and I wonder how comfortable he was during the interview process. Brian is the sweetest soul and all I want is for him to be happy ❤️

    A series of interviews based around recording sessions for a companion album of Brian performing his old tunes.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 95

Review Tags

189
  • drama
  • american
  • comedy
  • local library
  • thriller
  • romance
  • supernatural
  • amc a-list
  • slasher
  • 80s horror
  • criterion
  • crime
  • cult classic
  • horror
  • adaptation
  • christmas
  • midnight creature feature
  • sci-fi
  • period piece
  • action
  • holiday
  • family
  • fantasy
  • folklore
  • animated
  • documentary
  • adventure
  • watched with alyssa
  • personal favorite
  • matinee
  • 10s horror
  • music
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro