Jason has logged 405 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
May 18

May 18

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Moment to Remember

A Moment to Remember

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Days of Wrath

Days of Wrath

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Divine Move

The Divine Move

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Tears for the Dead

No Tears for the Dead

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Patema Inverted

Patema Inverted

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Confession

Confession

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Edit this entry