Sort by

Jason has logged 55 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★½
Edit this entry  
31
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Insurgent

Insurgent

2015
×
Edit this entry  
24
True Story

True Story

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Debt

The Debt

2010
×
★★½
Edit this entry  
21
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Edit this entry  
17
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kill Me Three Times

Kill Me Three Times

2014
×
½
Edit this entry  
10
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Edit this entry