Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Raise the Titanic

Raise the Titanic

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Covenant

The Covenant

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead End

Dead End

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Time Ran Out...

When Time Ran Out...

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Clan of the Cave Bear

The Clan of the Cave Bear

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bury the Bride

Bury the Bride

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beaten to Death

Beaten to Death

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aloha, Bobby and Rose

Aloha, Bobby and Rose

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Game

Death Game

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vamp

Vamp

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
12 Feet Deep

12 Feet Deep

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birth/Rebirth

Birth/Rebirth

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ones You Didn’t Burn

The Ones You Didn’t Burn

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Collector

The Collector

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Severance

Severance

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shocker

Shocker

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
Halloween Hugs

Halloween Hugs

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster Problems

Monster Problems

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Prison

Prison

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Ride

Dark Ride

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Look Who's Talking Too

Look Who's Talking Too

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry