RSS feed for JasperPutt
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Masterpiece.

  • The End of the Tour

    The End of the Tour

    ★★★★

    I really can’t believe the guy who made this and The Spectacular Now made The Circle.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    It’s better than Endgame

  • Anima

    Anima

    Almost as good as couch

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★★

    Apart from one part of the score this film is perfect. So relateable even though I’m not a 17 year old girl.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Fuck you charlie for making me watch this

  • The Spectacular Now

    The Spectacular Now

    ★★★★

    Really great film. I love how it leaves the camera on the characters for a conversation and lets the writing and acting dictate the scene. So close to being a 10 only thing stopping it is the fact that some of the film feels a little rushed and unearned.   

    Miles Tellers face looks like when you forget to put baking soda in muffin mix.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Just such an enjoyable movie I reckon I could watch this in any mood. My dad was 10 mins late to pick my mum up because he wanted to finish it. Also my dad said Ramona is really cute so just kinda dogging on Mum, dad.

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★½

    Just so much fun

  • Rim of the World

    Rim of the World

    ½

    Greg Why did you make us watch this. We’re supposed to be doing PE.

  • About Time

    About Time

    ★★★★★

    Didn’t think I would love this as much as I absolutely did. A month ago I thought this was a generic Rom-com I didn’t even know it was about time travel. Definitely a guilty pleasure. PS Bill Nighy is the second best person alive after Brendan Gleeson. Which adds to this movies greatness having the son of big man Brendan himself, Domhall Gleeson, who is also pretty fantastic.

  • The Way Way Back

    The Way Way Back

    ★★★

    A lot of it was pretty silly and cliche but in the end it left me feelin pretty good about myself.