Sort by

Javo ¯\_(ツ)_/¯ has logged 42 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Movie 43

Movie 43

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
If I Had a Heart

If I Had a Heart

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry