RSS feed for Hassan

Hassan has written 20 reviews for films during 2017.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★

    Thor Ragnarok is a fun film if you want it to be. It wasn't bad but had many flaws. I personally had a good time with it because I tried not to care about the flaws, but honestly it could've been much better. If you're not a fan of marvel films and you don't enjoy it in general then you might want to skip this one...

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    This film will be remembered...

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★½

    What a sick film...

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    مرت ساعات منذ خروجي للسينما وللآن لا أستطيع إيجاد أي سلبية في الفيلم، فيلم متكامل وتحفة ستبقى في الذاكرة لوقت طويل جداً، كل الشكر لديني فيلينوف أحد أفضل المخرجين في الوقت الحالي، ولا ننسى العظيم روجر ديكنز...

    أفضل فيلم في 2017 إلى الآن

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★½

    A little dissapointed by the last 30 minutes. It's not a bad film anyway and it had some good scenes that I enjoyed ...

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★★½

    What a beautiful film..

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★

    فيلم جميل جداً بالشخصيات والحوارات والكوميديا الي فيه، من أجمل أفلام المراهقة

  • The Thin Red Line

    The Thin Red Line

    ★★★★★

    "This great evil, where's it come from? How'd it steal into the world? What seed, what root did it grow from? Who's doing this? Who's killing us, robbing us of life and light, mocking us with the sight of what we might've known? Does our ruin benefit the earth, does it help the grass to grow, the sun to shine? Is this darkness in you, too? Have you passed through this night?"

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★½

    Nolan mastered the technical aspects of this film. The direction, editing, cinematography, soundtrack, and also the acting were all perfected in this film. And the storytelling in this movie is just genius. On his first war film, Nolan proved he could handle films from this genre, and I wasn't disappointed at all by the his work in this film. I think Nolan's chances for winning an Academy Award for best director are bigger than ever.

    However, seeing it for the…

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★★

    I just watched this film and want to watch it again right now...
    I mean Wow! What a great film... Another masterpiece from Stanley Kubrick.

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★½

    An amazing ending to a very intertaining trilogy. This movie is well directed, beautifully shot, and has some great visual effects.
    I think the writing could've been a little better and could've made the film more memorable. But it's a very good film anyway and I enjoyed watching it.

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★★

    "It's hard to stay mad, when there's so much beauty in the world. Sometimes I feel like I'm seeing it all at once, and it's too much, my heart fills up like a balloon that's about to burst... And then I remember to relax, and stop trying to hold on to it, and then it flows through me like rain and I can't feel anything but gratitude for every single moment of my stupid little life..."


    That's exactly how I felt watching this masterpiece...