Sort by

~findlay has logged 70 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dangerous Seductress

Dangerous Seductress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare Sisters

Nightmare Sisters

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Death of Stalinism in Bohemia

The Death of Stalinism in Bohemia

1991
×
Read the review Edit this entry  
28
The Ossuary

The Ossuary

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Leonardo's Diary

Leonardo's Diary

1972
×
Edit this entry  
28
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Midnight Clear

A Midnight Clear

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titan A.E.

Titan A.E.

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Treat

A Christmas Treat

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry