Sort by

~findlay has logged 48 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Detective

The Detective

1968
×
★★★
Edit this entry  
19
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prize of Peril

The Prize of Peril

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Head

Bullet Head

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Outsider

The Outsider

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lullaby

Lullaby

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
The Flamingo Kid

The Flamingo Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twister

Twister

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nadja

Nadja

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Rapid Fire

Rapid Fire

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry