2019

~findlay🔮🔪 ~findlay🔮🔪’s year to date

~findlay🔮🔪’s highest rated films

  • Blast of Silence

    ★★★★★

  • Clearcut

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Crying Freeman

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

    ★★★★★

  • Shogun Assassin

    ★★★★★

  • Mad Dog Morgan

    ★★★★★

  • Alien³

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★★

  • Hud

    ★★★★★

  • Black Sunday

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 49.6 Average per month
  • 11.8 Average per week

Milestones

First Film

After the Screaming Stops

Jan 1

Most Watched

Showgirls

twice

Runaway Train

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Last Film

Dark Water

May 23

Genres, Countries & Languages

Drama
110 films
Action
86 films
Thriller
83 films
Comedy
65 films
Crime
61 films
Sci Fi
35 films
Adventure
33 films
Romance
33 films
Mystery
29 films
Horror
28 films
USA
174 films
UK
27 films
Japan
24 films
France
13 films
Hong Kong
8 films
Canada
7 films
Germany
7 films
Italy
6 films
Australia
5 films
Spain
4 films
English
219 films
Spanish
23 films
Japanese
22 films
French
19 films
German
13 films
Italian
8 films
Cantonese
8 films
Latin
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew

~findlay🔮🔪’s most liked review

Us

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

/class/

you know when you're watching an episode of X-Files and go "oh this ones like The Thing (S01E08 Ice)?"
well this is basically like an X-files episode of People Under The Stairs but somehow connexted to the series' over-arcing conspiracy plots (lack of true coherence included). Truly one for…

More reviews

~findlay🔮🔪’s most liked list

Eyedrops for the 3rd Eye with Intel Inside© sponsored by Pepsi®

Films with dystopian spoof advertisements aping the real thing, selling products familiar with this realm repurposed for its own, gameshows to die on, alternative hell TV shows, money-fucking brain-poisoning TV Evangelists and other such things.

CLIMBING FOR DOLLAR$

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Street Fighter
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Reno

Films watched in 2019

  • Dark Water
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Permanent Record
  • Rancho Deluxe
  • Play Misty for Me
  • High Plains Drifter
  • 3:10 to Yuma
  • The Unholy
  • Downtown
  • DAICON IV Opening Animation
  • Blast of Silence
  • Clearcut
  • Blade Runner
  • Crying Freeman
  • Irma Vep
  • The Bad News Bears
  • Posse
  • Off Limits
  • Valley Girl
  • Johnny Dangerously
  • Waitress
  • High Society
  • Pass the Ammo
  • Real Genius
  • What Lies Beneath
  • The Bride Wore Black
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • RoboCop
  • Pieces
  • Showgirls
  • Runaway Train
  • Contact
  • Dirty Mary Crazy Larry
  • Queen of the Damned
  • D.A.R.Y.L.
  • Gumshoe
  • The Peanut Butter Solution
  • Darkman II: The Return of Durant
  • Matriculated
  • A Detective Story
  • Beyond
  • World Record
  • Program
  • The Second Renaissance Part II
  • Kid's Story
  • The Second Renaissance Part I
  • Final Flight of the Osiris
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Highway to Hell
  • Eyes of Fire
  • Poison Ivy
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Horror Brunch
  • Frog Dreaming
  • Deadlock
  • River's Edge
  • Vera Cruz
  • Haywire
  • Police Story 3: Super Cop
  • Street Kings
  • Box of Moonlight
  • Stray Cat Rock: Beat '71
  • Stray Cat Rock: Machine Animal
  • Buena Vista Social Club
  • Stray Cat Rock: Sex Hunter
  • Stray Cat Rock: Wild Jumbo
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • Black Widow
  • Brain Donors
  • Mortal Engines
  • Detour
  • Killer's Kiss
  • The General's Daughter
  • Shogun Assassin
  • The Kid Who Would Be King
  • My Lucky Stars
  • Mad Dog Morgan
  • Silver Streak
  • 2000 AD
  • Street Fighter
  • Jodorowsky's Dune
  • She's Gotta Have It
  • Lords of Chaos
  • Wonder Seven
  • Old Fangs
  • Triple Frontier
  • Busting
  • Outland
  • Vertical Limit
  • Bound for Glory
  • Superman III
  • Superman II
  • Superman
  • Black Caesar
  • Queerama
  • The Ambulance
  • Spider-Ham: Caught in a Ham
  • The Demon
  • Trouble Man
  • The Molly Maguires
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • C.R.A.Z.Y.
  • That Summer
  • Black Book
  • Us
  • Wheels on Meals
  • Bulworth
  • The Hustler
  • Kuroneko
  • Damage
  • Blood Into Wine
  • The Real McCoy
  • Darkman III: Die Darkman Die
  • Grey Gardens
  • The Boston Strangler
  • Eyeball
  • The Initiation
  • Shirkers
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Model Shop
  • National Treasure: Book of Secrets
  • National Treasure
  • Romeo Is Bleeding
  • The Seven-Ups
  • Leaving Neverland
  • The Case of the Scorpion's Tail
  • Eye of the Needle
  • Bell, Book and Candle
  • Twilight Zone: The Movie
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mechanic: Resurrection
  • The Mechanic
  • Angel's Egg
  • The Mechanic
  • Akira
  • Vox Lux
  • Park Row
  • The Player
  • Toni Erdmann
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Gotcha!
  • Bottle Rocket
  • Under the Silver Lake
  • Belle de Jour
  • The Bride with White Hair
  • The Simpsons Movie
  • Bound
  • Runaway Train
  • Underworld U.S.A.
  • The Girl in the Spider's Web
  • High Flying Bird
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • The Untouchables
  • Brides of Blood
  • A Reflection of Fear
  • 'night, Mother
  • My Bodyguard
  • The Verdict
  • 3 Women
  • The Events at Mr. Yamamoto's Alpine Residence
  • Alita: Battle Angel
  • Paris Blues
  • The Drowning Pool
  • Valentine
  • Scarecrow
  • Hombre
  • El Topo
  • Farewell, My Lovely
  • Dillinger
  • Murder, My Sweet
  • Smile
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • SubUrbia
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • Hud
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Operation Condor
  • The Decline of Western Civilization
  • Reno
  • The Laughing Policeman
  • My Little Chickadee
  • Black Sunday
  • Lock Up
  • The In-Laws
  • Fyre
  • The Big Store
  • Semi-Tough
  • Horse Feathers
  • Animal Crackers
  • The Longest Yard
  • Choose Me
  • At the Circus
  • Go West
  • Mikey and Nicky
  • Downhill Racer
  • Mary Queen of Scots
  • Remember My Name
  • Split Image
  • Z Channel: A Magnificent Obsession
  • Harper
  • An Unmarried Woman

See all 248

Highly rated films ~findlay🔮🔪 missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Parasite
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more