Sort by

Albert has logged 571 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★
Edit this entry  
19
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry