Sort by

Albert has logged 62 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★
Edit this entry  
19
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
07
D3: The Mighty Ducks

D3: The Mighty Ducks

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry