Jackson has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Undone

Undone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Agent 327: Operation Barbershop

Agent 327: Operation Barbershop

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roar

Roar

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bond

The Bond

1918
×
Read the review Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry