Sort by

Jay has logged 223 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beast

Beast

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess

The Princess

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Troll

Troll

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bros

Bros

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Jean

Blue Jean

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Puppet Masters

The Puppet Masters

1994
×
Edit this entry  
11
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry