Sort by

Jay has logged 302 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★½
Edit this entry  
18
The Dog Who Stopped the War

The Dog Who Stopped the War

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Snowden

Snowden

2016
×
★½
Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Waxwork II: Lost in Time

Waxwork II: Lost in Time

1992
×
★★½
Edit this entry  
31
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Edit this entry  
25
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Edit this entry