Sort by

Jay has logged 27 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Edit this entry  
28
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Company Business

Company Business

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool

Deadpool

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Detective

The Detective

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry