• The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    I feel like a freak

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    Feel like this movie really shines the best in 4K with all the action set pieces and locations visited in the movie, I can never put into words how much I love this series but man, it never gets old or boring rewatching these movies.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    Battle of Helm's Deep and the final shot in 4K, mwah, so good.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    Still so magical, especially in 4K HDR, the colours are super nice and aren't too far departed from the original picture and it's nice to see these 20 year old movies get a facelift when they already looked so damn good for their time.

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    The animation, the lighting, the music, that shit is flawless! Story's nice too I guess

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    I cannot in good faith take this movie seriously when it cuts to black at the end and I hear Travis Scott rapping about doing whippets I'm sorry I really can't

  • Education

    Education

    ★★★★

    Good way to end the Small Axe anthology, found some stuff in here I could relate to quite a bit.

  • Alex Wheatle

    Alex Wheatle

    ★★★½

    General consensus for this one seems to be that it's everyone's least favourite which is a sentiment I can agree with, still a decent watch.

  • Red, White and Blue

    Red, White and Blue

    ★★★★

    John Boyega acted his ass off in this one, towards the end he says something along the lines of the earth needing to be scorched, which I think gets the idea across that the system can't be changed let alone be changed from the inside, pretty fucking well.

  • Mangrove

    Mangrove

    ★★★★½

    Found a new favourite movie of 2020 at the very end of the year, Steve McQueen is truly a boss

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★

    Man, I really miss going outside.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    A very grounded story that feels real and authentic from start to finish with a career best performance from Frances McDormand, it almost feels like this role was catered directly to her as she plays the role of a nomad with such reverence, Chloe Zhao's writing, directing and editing is something to behold too, it never feels like it drags on since you're going on this deep, emotional journey with someone who has lost everything in her life and is trying to find meaning in her new life as a nomad and it works out excellently.