James has logged 360 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clear History

Clear History

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killing Kennedy

Killing Kennedy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry