James has logged 29 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Woody Allen: A Documentary

Woody Allen: A Documentary

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
His Way

His Way

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry