• The Drop

    ★★½

  • A Good Job: Stories of the FDNY

    ★★★½

  • Time Out of Mind

    ★★★½

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • While We're Young

    ★★★★

  • Last Days in Vietnam

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Wild

    ★★★½

  • She's Funny That Way

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Magic in the Moonlight

    ★★★½

  • Remembering the Artist: Robert De Niro, Sr.

    ★★★½

  • Night Will Fall

    ★★★★

  • 22 Jump Street

    ★★★½

  • The Normal Heart

    ★★★★½

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★½

  • Leviathan

    ★★★★

  • Mommy

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★½

  • Maps to the Stars

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★

  • Timbuktu

    ★★★★½

  • God's Pocket

    ★★★

  • The Trip to Italy

    ★★★★

  • Billy Crystal: 700 Sundays

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★½

  • Noah

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • And the Oscar Goes To...

    ★★★½

  • The Monuments Men

    ★★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★★

  • 20,000 Days on Earth

    ★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • A Most Wanted Man

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Appropriate Behavior

    ★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Killing Kennedy

    ★★½

  • Ida

    ★★★½

  • The Counselor

    ★★★

  • Jackass Presents: Bad Grandpa

    ★★★½

  • The Phone Call

    ★★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • The Last Impresario

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Too Much Johnson

    ★★★

  • August: Osage County

    ★★★★

  • Finding Vivian Maier

    ★★★★½

  • The Armstrong Lie

    ★★★½

  • The Dog

    ★★★

  • Fading Gigolo

    ★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★½

  • Salinger

    ★★★★½

  • Tom at the Farm

    ★★★½

  • Philomena

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • The Unknown Known

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★