• 42nd Street

    ★★★½

  • She Done Him Wrong

    ★★★

  • A Farewell to Arms

    ★★★

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Blonde Venus

    ★★★★

  • Horse Feathers

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★

  • The Music Box

    ★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • One Hour with You

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • Monkey Business

    ★★★★

  • The Smiling Lieutenant

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★½

  • Dishonored

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★½

  • Morocco

    ★★★

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • Monte Carlo

    ★★★½

  • À propos de Nice

    ★★★★

  • The Blue Angel

    ★★★½

  • City Girl

    ★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★½

  • The Cocoanuts

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Liberty

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★½

  • The Seashell and the Clergyman

    ★★★★

  • The Last Command

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★½

  • Underworld

    ★★★½

  • The General

    ★★★½

  • Faust

    ★★★

  • Anemic Cinema

  • The Open Road

    ★★★★

  • Chess Fever

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • Tartuffe

    ★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • The Finances of the Grand Duke

    ★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★★

  • Cops

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The High Sign

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★½

  • Manhatta

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★★

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • The Oyster Princess

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★★½

  • The Star Boarder

  • Cruel, Cruel Love

  • His Favorite Pastime

  • Tango Tangles

  • A Film Johnnie

  • Between Showers

    ★★★

  • Mabel's Strange Predicament

    ★★★

  • Kid Auto Races at Venice

  • Making a Living

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★½

  • The Country Doctor