• Gravity

    ★★★★½

  • All Is Lost

    ★★★★

  • Cutie and the Boxer

    ★★★★

  • The Butler

    ★★★½

  • Clear History

    ★★★

  • In a World...

    ★★★

  • Gore Vidal: The United States of Amnesia

    ★★★½

  • The Canyons

    ★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Computer Chess

    ★★★

  • Crystal Fairy & the Magical Cactus

    ★★★★

  • Monsters University

    ★★★½

  • Venus in Fur

    ★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Norte, the End of History

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Behind the Candelabra

    ★★★½

  • Seduced and Abandoned

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The Past

    ★★★★★

  • A Story of Children and Film

    ★★★★

  • The Selfish Giant

    ★★★½

  • The Bling Ring

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Mindless

    ★★★½

  • Elaine Stritch: Shoot Me

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★

  • Trance

    ★★½

  • Phil Spector

    ★★★★

  • The Incredible Burt Wonderstone

    ★★★

  • Milius

    ★★★★

  • I'm So Excited!

    ★★★½

  • Oz the Great and Powerful

    ★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • A Good Day to Die Hard

    ★½

  • Warm Bodies

    ★★½

  • The Way Way Back

    ★★★½

  • Blood Brother

    ★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★½

  • Blackfish

    ★★★★

  • The Kings of Summer

    ★★★½

  • The Spectacular Now

    ★★★½

  • Gangster Squad

    ★★½

  • This Is 40

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Hyde Park on Hudson

    ★★★

  • Hitchcock

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★

  • Get the Picture

    ★★★½

  • Lincoln

    ★★★½

  • A Late Quartet

    ★★★½

  • Flight

    ★★★½

  • Cloud Atlas

    ★★★

  • For No Good Reason

    ★★★½

  • Promised Land

    ★★★★

  • Like Someone in Love

    ★★★★

  • The Paperboy

    ★★★½

  • Arbitrage

    ★★★½

  • Casting By

    ★★★★

  • The Impossible

    ★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Pervert's Guide to Ideology

    ★★★

  • What Maisie Knew

    ★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★½