jaykray has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Comedian

Comedian

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Entertainment

Entertainment

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
Read the review Edit this entry  
14
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry