Sort by

Jay has logged 379 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
26
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
Edit this entry  
25
Overnight

Overnight

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
18
Louis Theroux: Altered States

Louis Theroux: Altered States

2018
×
Read prior review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fuck You

Fuck You

2018
×
Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Operation Ragnarok

Operation Ragnarok

2018
×
Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Darkman III: Die Darkman Die

Darkman III: Die Darkman Die

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Darkman II: The Return of Durant

Darkman II: The Return of Durant

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
When the Trees Fall

When the Trees Fall

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry