• Saw X

    Saw X

    ★★★★★

    Believe the hype... This is that GOOD.
    100% biased Saw fan-boy here confirming it. Half of the films in the franchise have received the highest possible Letterboxd rating from me.

  • Saw III

    Saw III

    ★★★★★

    Director's Cut

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★★

    2009: Not another 3D movie...

    2022: OH MY GOD! 3D IS THE SHIT! THIS IS THE GREATEST SPECTACLE I'VE EVER SEEN!!!!

  • Smile

    Smile

    ★★★★★

    I saw this in a cinema with a bunch of teenagers screaming... At first I was like "oh god I'm gonna leave and ask for a refund" but those screams only amplified this experience... I can't believe I'm giving a movie I saw with an audience I hated 5 stars - but I just did.

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    Yup

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★★★

    Looney Tunes Back in Action for Tik-Tokers. Brilliant!

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★★

    Epic beyond belief. This is what dreams are made of.

  • Jersey Girl

    Jersey Girl

    "Give me something sweet, so I can make it through the week..."

    Jersey Girl was that thing.

  • Gamer

    Gamer

    ★★★★★

    I rented this in 2009 and didn't think much about it. I streamed it in 2022 and thought it was amazing. This would have been critically acclaimed had it been released today. Way ahead of its time. Falls in a unique category of "films similar to Southland Tales".

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Capital B Brilliant

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    Adam McKay's Southland Tales. I love over-ambitious films. 20 years from now (if we still exist) this is probably gonna be known as "2020 - The Movie".

  • Antibodies

    Antibodies

    ★★★★★

    Norman Reedus is in this movie for two minutes...

    Masterpiece. Forgotten thriller.