Sort by

Jay has logged 257 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
More Than Miyagi: The Pat Morita Story

More Than Miyagi: The Pat Morita Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry