jaywill has logged 55 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bride of Boogedy

Bride of Boogedy

1987
×
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Claws for Alarm

Claws for Alarm

1954
×
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
DTV Monster Hits

DTV Monster Hits

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Disney Sing-Along-Songs: Happy Haunting

Disney Sing-Along-Songs: Happy Haunting

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
Read the review Edit this entry  
25
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
Read the review Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donald's Halloween Scare

Donald's Halloween Scare

2000
×
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey Mouse Clubhouse: Mickey's Treat - Halloween Fun

Mickey Mouse Clubhouse: Mickey's Treat - Halloween Fun

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey Mouse Clubhouse: Mickey's Monster Musical

Mickey Mouse Clubhouse: Mickey's Monster Musical

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Growing Fangs

Growing Fangs

2021
×
Edit this entry  
16
The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mickey's Tale of Two Witches

Mickey's Tale of Two Witches

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Can of Worms

Can of Worms

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Upside-Down Magic

Upside-Down Magic

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Megaplex

Phantom of the Megaplex

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
Edit this entry  
09
Mom's Got a Date with a Vampire

Mom's Got a Date with a Vampire

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Akakiri

Akakiri

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
Read the review Edit this entry  
04
Spooky Buddies

Spooky Buddies

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
Read the review Edit this entry