Sort by

Jacqueline has logged 169 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry