Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Melody

Melody

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
01
The Rocker

The Rocker

2008
×
★★
Edit this entry  
31
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zola

Zola

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
24
Pi

Pi

1998
×
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★½
Edit this entry