Sort by

Jacob has logged 112 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry